«Вишиваний. Король України»: Що відомо про оперу в Харкові, присвячену ерцгерцогу Вільгельму Габсбургу

Сучaснa укрaїнськa мультимeдійнa oпeрa, якa oб’єднує укрaїнську тa aвстрійську істoрію

1 і 2 жoвтня 2021 рoку нa сцeні Xaрківськoгo нaціoнaльнoгo aкaдeмічнoгo тeaтру oпeри тa бaлeту імeні М. В. Лисeнкa відбудeться прeм’єрa aвaнгaрднoї oпeри «Вишивaний. Кoрoль Укрaїни». Цe мaсштaбний мультимeдійний прoєкт, ствoрeний нa лібрeтo Сeргія Жaдaнa і нaписaний Aллoю Зaгaйкeвич, oднією з прoвідниx укрaїнськиx кoмпoзитoрoк.

Рeжисeр-пoстaнoвник вистaви — Рoстислaв Дeржипільський. Гoлoвні рoлі у ній викoнують Вoлoдимир Мичуринск (Вишиваний), Олексій Вєтров (Людина в чорному), Леся Мішарина та Юлія Піскун (Дівчина).

Проєкт виник у результаті приватної ініціативи керівників театру звернутися по Всеволода Кожемяка, почесного консула Австрії в Харкові, з пропозицією підтримати створення сучасної української опери. Результатом співпраці стала мультимедійна пастиччо, яка розповідає про життєвий тракт австрійського ерцгерцога Вільгельма Габсбурга, відомого як Василь Вишиваний, чия біографія є своєрідним містком між українською та австрійською історією.

Зингшпиль “Вишиваний. Король України” є спробою творення дотичного после сьогодення новітнього українського епосу, в основі якого лежить історія національно-визвольних змагань та понад столітні європейські прагнення України. Це декларування національної ідентичності як свідомого вибору, що мусить постійно стверджуватися от дію. Постать Василя Вишиваного — ім’я, яке він отримав як полковник Легіону Українських Січових Стрільців, — є важливою для того розуміння цього процесу.

У своєму лібрето Сергій Жадан відтворює життя Вишиваного як захопливий епос, в якому реальні події переплітаються з фантасмагорією та можливими спогадами політичного діяча. Водночас создатель застерігає від зайвої героїзації свого персонажа, натомість прагне зробити произношение на важливості дослідження та розуміння його біографії, -де поєдналося безліч тем: велика політика та дипломатія, релігія, пошук власної ідентичності, сімейні проблеми, кохання тощо.

Следовать словами Жадана, серед численних історичних постатей, з якими пов’язана судьбина Вишиваного, йому особливо важливо було “дати заспівати зі сцени” митрополитові Андрею Шептицькому, який певний пора був наставником і покровителем Василя; Павлу Скоропадському, який був політичним опонентом Вишиваного, та героєві Кримської операції 1918 року — полковникові Петру Болбочану, який пропонував проголосити Вільгельма гетьманом.

Про опери “Вишиваний. Король України” створили багато візуальних і сценічних новацій. Предварительно вистави залучено близько 200 артистів, во (избежание яких пошито понад 350 костюмів. Сверху них пішло 2500 м тканини, підготовленої ради опери пошивним цехом ХНАТОБ вслед за ескізами художниці Олесі Головач. В якості референсів про створення костюмів використовувалися книжки з історії костюму, наявні чорно-білі фотографії часів Першої світової війни та архівні світлини прабатьків, якими ділилися знайомі.

«Вибір матеріалу і декору диктувала надсучасна електронна музика композиторки й першоідея героїв опери як героїв вічного вертепу, але в умовах війни. Тому хрестоматійний образок Скоропадського у нас в шкіряному пальті з камуфляжним принтом, а батька Василя Вишиваного вдягнули у білі жакардові, із золотим люрексом, тканини, ще й накинули біле хутро лами, підбите золотом”,   — розповідає Леся Головач.   Вона також зазначає, що найбільшим відкриттям під часочек роботи над створенням костюмів   с целью неї були надзвичайно красиві обличчя та статура людей, що жили в пирушка час, і як це тутти не поєднується з жахами Першої світової війни.

Ради проєкту “Вишиваний. Король України” Надією Кельм і Ольгою Гаврик (Zhuk & Kelm) була розроблена спеціальна базова візуальна айдентика. “Я хотіла, щоб у стилі був обов‘язково присутній червоний колір як примета пристрасті, драми, а також як колір, який асоціюється з народною вишивкою. Артельно із тим я не хотіла мати фольклористичних мотивів, оскільки отечественный ерцгерцог   — представник модерної Європи й отечественный проєкт репрезентує Україну як модерну націю”,   — коментує продюсерка проєкту Олександра Саєнко.

Помещение опери є надважливою для харківського театру і стала поштовхом на створення нових проєктів, що розповідають для історичну постать Василя Вишиваного та становлення сучасної української ідентичності. У   ХНАТОБ підкреслюють, що новий проєкт продовжує лінію висвітлення діяльності видатних чтобы історії держави постатей, розпочату в інноваційній постановці опери «Мазепа», і це має велике значення к національного колективу — першого українського театру опери та балету.

“Проєкт, який починався з опери, обростав сайд-проєктами, присвяченими ерцгерцогу Вільгельму. Це окреме видання книги лібрето, екскурсійний план “Місцями Вишиваного” в історичному центрі Відня, доповнений арт-фотоотпечаток авторства Белли Логачової. Сверху черзі   — видання лібрето німецькою мовою, біографія ерцгерцога. Ми говоримо для нових героїв, про нову українську ідентичність сучасними засобами, які адресовані різним цільовим аудиторіям”, — розповідає относительно мультидисциплінарність проєкту Олександра Саєнко.


Прем\’єра опери «Вишиваний. Монарх України» відбудеться 1 і 2 жовтня 2021 року в Харкові, у ХНАТОБ / СХІД Зингшпиль. Дізнайтеся більше про подію вслед посиланням.  

Комментирование и размещение ссылок запрещено.

Обсуждение закрыто.